Łupek
Łupki – do tej grupy zaliczają się skały o genezie metamorficznej, niekiedy osadowej, jak również słabiej zwięzłe piaskowce z doskonale wykształconymi, gęstymi powierzchniami oddzielności. Cechą charakterystyczną łupków jest niska porowatość oraz złupkowacienie – zdolność do rozwarstwiania na cienkie równoległe płytki. Niektóre rodzaje łupka posiadają 800 warstw na 1 cm grubości, co możemy dostrzec dopiero pod mikroskopem!
Kamienie te występują zwykle w ciemnych barwach (szare), z wyraźną domieszką niebieskiego bądź zielonego zabarwienia. Rzadko spotykane są łupki białe, żółte lub brązowe. Charakterystyczna gładkość powierzchni łupkowej pozwala na szerokie zastosowanie tej skały.
Możliwe jest uzyskanie specyficznych wyrobów. Z powodzeniem można poddawać go obróbce w kierunku różnorodnych form i kształtów. Łupek powszechnie stosuje się w aranżacji wewnętrznej np. kominków oraz otoczenia zewnętrznego budynków np. cokołów.
Naturalny łupek to przykład niespotykanego pięknego połączonego z funkcjonalną trwałością. Jest zdecydowanie jednym z najlepszych materiałów podłogowych – nie ma drugiego naturalnego kamienia o odporności na uszkodzenia, jakie niesie ze sobą łupek. Żadne zarysowania, pęknięcia i inne skazy nie pojawiają się na jego powierzchni. Jeśli zostanie on odpowiednio konserwowany, może trwać przez dziesięciolecia, wyglądając doskonale, bez konieczności demontażu lub wymiany.
Istnieje wiele kolorów dostępnych przy wyborze łupka. Polecamy między innymi Black Slate, Deoli Green, Silver Grey, Silver Shine i Multicolor. Różnorodność barw wynika z naturalnego pochodzenia tej skały, co czyni materiał wyjątkowym w pojedynczym kawałku.
Łupek ceniony jest także z uwagi na ekonomiczność materiału – szeroka gama kolorystyczna, wysoka jakość, trwałość i stosunkowo niska cena. Z uwagi na możliwość wieloletniej trwałości materiału, z pewnością sprawdzi się w aranżacji kuchni, łazienki czy zabudowy kominków (doskonałe medium systemów ogrzewania).