Marmur

Marmur jest skałą metamorficzną. Często nazywany jest skałą wapienną z uwagi na wysoką zawartość kalcytu. Skład mineralny tego materiału definiuje jego twardość, która jest znacznie większa niż w przypadku granitu. W 10-stopniowej skali twardości Mosha marmury zajmują 4-7 miejsce.

Materiał ten cieszy się ogromnym powodzeniem, szczególnie ze względu na swój wygląd. Skały marmurowe stanowią bogatą grupę kolorystyczną o jednorodnej strukturze. W naszej ofercie znajduje się szeroka gama skał marmurowych. Ich różnobarwne zabarwienie wynika z obecności minerałów. Marmur wytworzony z najczystszych dolomitów ma kolor biały. Marmur z zawartością tlenku żelaza w wapieniu będzie mieć żółty, pomarańczowy, różowy lub czerwony kolor. Minerały glinowe w marmurze mogą powodować szarości, które często występują w pasmach po rozwarstwieniu kompozycji pierwotnej skały

Wśród wielu odmian skał marmurowych największą popularnością cieszą się skały białe/ jasne tj. Thassos, Ariston, Bianco Carrara, Statuario, Calacatta; czarny Nero Marquina ; beżowy Crema Marfil, Breccia Sarda oraz brązowy Emperador Dark.

Ten przepiękny materiał od czasów starożytnych z powodzeniem jest stosowany jako cenny materiał budowlany, rzeźbiarski oraz architektoniczny. Podczas wykańczania wnętrz mieszkań lub domów marmur dopełni wnętrza w aranżacji na mniejszych powierzchniach m.in. parapetów czy płytek, lub też większych obiektach tj. schody czy łazienki (np. blaty łazienkowe, posadzki i ściany).

Dlaczego właśnie marmur?

Klienci wybierający marmur podkreślają jego szczególne cechy, zwłaszcza:

  • naturalne pochodzenie materiału – dzięki czemu jest bezpieczny dla środowiska oraz dla naszego zdrowia,
  • ekologiczność – z uwagi na łatwe utrzymanie w czystości (gładka powierzchnia),
  • ciepłą barwę – posiadamy bogatą bazę kolorystyczną o przyjemnych odcieniach,
  • plastyczność – skały są podatne na różną obróbkę, która dopełnia eleganckiej całości w realizacji zamówienia
  • formę – z uwagi na użyteczność materiału od wieków i jego wykwintny wyraz.

Z uwagi na mniejszą wytrzymałość i odporność na mróz oraz większą ścieralność i nasiąkliwość powierzchni, nie zaleca się stosowania marmurów jako materiału zewnątrz użytkowego.

© Copyright 2017 Marmosty l Design pawel-garbowski.pl