Marmostyl
01 / 0
+48 793 602 960
Świat kamienia

Konglomerat czym jest i dlaczego warto go wybrać

Remont lub wykończenie mieszkania to duże zadanie, które potrafi spędzać sen z powiek. Często zasięgamy porady architekta wnętrz, aby jak najlepiej zagospodarować pomieszczenie oraz zastosować odpowiedniego rodzaju materiały. Jednym z materiałów, na który należy zwrócić uwagę podczas remontu wnętrza to konglomerat. W tym artykule przybliżymy Ci, czym charakteryzuje się ten materiał, jakie ma zastosowanie oraz jakie są zalety i wady tego produktu.

Czym jest konglomerat?

Konglomerat nie jest materiałem jednorodnym, który znajdziesz w wielu sklepach w podobnych rodzajach. Aby produkt mógł zostać nazwany konglomeratem musi spełniać następujące warunki:

1. musi być produktem przemysłowym,

2. musi składać się z kamienia oraz ewentualnych dodatków, takich jak lustra, ceramika, szkło,

3. proces łączenia materiałów musi być stały i niezmienny. Tym spoiwem jest najczęściej żywicą epoksydową, cementem lub ich mieszanką.

Wszystkie składniki, na jakie decyduje się producent konglomeratu miesza się, a następnie przelewa do odpowiedniej formy. Taką mieszaninę pozostawia się do całkowitego zastygnięcia w jeden spójny blok. Powstały blok można poddać działaniom szlifierskim i wykończeniowych tak jak w przypadku naturalnego kamienia. To, co jest ważne i charakterystyczne dla konglomeratu to, że tworzy się z niego np. blaty kuchenne lub stoły. Grubość konglomeratu musi zostać zachowana na odpowiednim poziomie, tak aby całość nie rozpadła się podczas nacisku.

Cechy charakterystyczne konglomeratu

Sporą częścią konglomeratu jest kamień naturalny, dlatego właściwości tego materiału można z pewnością porównać do tych przypisywanych właśnie kamieniowi. Konglomerat sam w sobie również posiada wiele cech charakterystycznych, które mogą wpłynąć na jego wybór podczas wykończenia wnętrza:

1. Konglomerat jest materiałem twardym, wytrzymałym i odpornym na zarysowania. Jest to bardzo przydatne, jeśli zdecydujesz się na blat kuchenny właśnie z tego materiału.

2. Ze względu na obecność spoiwa żywicowego nie pochłania wody tak szybko, jak na przykład naturalny kamień.

3. Materiał jest łączony w taki sposób, że spoiwa są praktycznie niedostrzegalne.

4. Konglomerat jest dostępny w wielu kolorach oraz o różnej grubości.

Konglomerat ma wiele zalet, ale również posiada kilka istotnych wad:

1. Konglomerat jest mniej odporny na wysoką temperaturę niż kamienny odpowiednik. Jest to niezwykle ważna informacja, jeśli chcesz wykonać balat kuchenny właśnie z tego materiału.

2. Konglomerat należy zaimpregnować i co jakiś czas powtarzać ten proces, aby zachować doskonały wygląd materiału.

Dostępne rodzaje konglomeratu

Podczas wykończenia i aranżacji wnętrz wykorzystuje się 3 główne typy konglomeratu: kwarcowy, granitowy oraz marmurowy. Krótko wyjaśnimy czym charakteryzują się poszczególne typy konglomeratu.

1. Konglomerat kwarcowy to najtwardszy materiał wykończeniowy z tej grupy. Jest zdecydowanie twardszy od naturalnego granitu, a w jego skład wchodzi 90% kwarcu oraz 10% żywicy epoksydowej

2. Konglomerat granitowy to bardzo wytrzymały materiał, ponieważ składa się z 95% granitu oraz 5% żywicy epoksydowej. Cechuje się wysoką odpornością na wilgoć oraz łatwością czyszczenia

3. Konglomerat marmurowy to zdecydowanie najbardziej miękki oraz najmniej odporny na działanie kwasów w promowaniu do pozostałych materiałów. W jego skład wchodzi 95% marmuru oraz 5% żywicy epoksydowej.

Gdzie zastosowanie konglomeratu ma sens?

Konglomerat posiada szerokie zastosowanie w wykończeniach wnętrz mieszkań. Najczęściej stosuje się go jako zamiennik naturalnego kamienia. Konglomerat jest najczęściej wykorzystywany w kuchniach jako blat kuchenny lub stół oraz w łazienkach. Natomiast jego zastosowanie można rozszerzyć o zabudowę parapetu, chodów lub podłogi. Konglomerat może z łatwością imitować drogi kamień, a jego cena za metr kwadratowy waha się od 400 do 1500 zł.

Konglomerat to ciekawy materiał do wykończenia wnętrza kuchni, łazienki, ale również znajdzie zastosowanie w wielu miejscach twojego domu lub mieszkania. Z katalogu na naszej stronie internetowej wybierz najbardziej interesujący wzór i zamów już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *